Reacties
Angel, 24-07-2017
Onze zoon is net 18 geworden en al sinds zijn 14de uithuiswonend door pdd-nos. Nu heeft hij een flat onder begeleidwonen en deze kosten worden gedragen door de gemeente. Hij krijgt ook een weekbudget en moet daar alles van doen. Gaat niet meer naar school en heeft door zijn beperking moeite met behouden van werk, dus eigenlijk geen inkomen. Ben ik nu verantwoordelijk voor zijn zorgkosten, verzekeringen en dergelijke? Nu kwam ons ter ore dat er een mogelijkheid is om via de rechtbank een volwassenheidsverklaring te krijgen zodat deze ouderlijke zorgplicht vervalt, hoe zit dit?Reactie infoteur, 26-07-2017
Volgens mij bedoelt u een meerderjarigheidsverklaring, ik ken het alleen in het geval van tienermoeders die met deze verklaring het gezag over een kind kunnen krijgen. Uw zoon is al meerderjarig wanneer hij 18 wordt. Wat de gevolgen zijn voor de zorgplicht weet ik niet, ook voor meerderjarige kinderen geldt een zorgplicht tot de 21ste verjaardag. Waarschijnlijk kunt u deze vraag beter voorleggen aan een jurist.
Merel, 29-05-2017
Ik heb een kleinzoon en kleindochter (tweeling) die Okt. 18 jaar worden.
Mijn alleenstaande dochter heeft een minimum inkomen. Ze ontvangt nu huurtoeslag, zorgtoeslag en kindgebonden budget.
De vader betaalt maandelijks alimentatie voor de kinderen.
Mijn eerste vraag is moet de vader alimentatie blijven betalen na 18e jaar. Kleindochter gaat een mbo-opleiding volgen, kosten € 1050.-.Bijverdienste € 150.- per maand.
Kleinzoon gaat werk/leersysteem doen, 4 dagen werken en 1 dag naar school. Hij gaat € 750.- per maand verdienen.
Waar hebben ze dan recht op? Studiefinanciering e.d.?
Krijgt mijn dochter dan nog toeslagen?
De kinderen wonen allebei nog thuis.Reactie infoteur, 30-05-2017
Na de 18e verjaardag loopt de alimentatie gewoon door alleen nu wordt deze betaald aan de kinderen. Zorgplicht geldt voor kinderen tot hun 21ste verjaardag, of in sommige gevallen nog iets langer. Het kan overigens ook overgemaakt worden op de rekening van de moeder maar dit moet wel in overleg.
Het kindgebonden budget is idd niet meer van toepassing op kinderen van 18 jaar of ouder.
Een MBO-opleiding voltijds geeft recht op studiefinanciering, informatie en aanvragen op de site van DUO.
BBL, (ik neem aan dat uw kleinzoon dit volgt) geeft geen recht op studiefinanciering.
De kinderen kunnen zelf een zorgverzekering afsluiten (of op de polis van moeder blijven staan) en zorgtoeslag aanvragen. Dit kunt u vinden op de site van de belastingdienst.
Huurtoeslag wordt berekend over de inkomsten van medebewoners (iets anders dan toeslagpartners) uw kleinkinderen zijn dit. Het max. inkomen van inwonende kinderen (tot 23 jr) staat op de site van de belastingdienst, 2017 (!) 4788 euro.
Richard, 20-03-2017
Mijn zoon wordt binnenkort 18 jaar. Door omstandigheden wil hij zelf al 5 jaar geen contact meer met zijn moeder. Ze betaalt ook geen alimentatie. Ik houd haar via mail om de zoveel weken op de hoogte over vooral dingen die te maken hebben met school. Nu heeft mijn zoon het sowieso liever niet dat ik zijn moeder op de hoogte houdt. Kan hij als hij 18 jaar wordt van mij verlangen dat ik stop met de informatiemails? En wordt hij dan zelf verantwoordelijk voor wat er qua info naar zijn moeder gaat?Reactie infoteur, 20-03-2017
Wanneer uw zoon 18 wordt valt hij niet meer onder ouderlijk gezag, hij is meerderjarig. Of hij kan verwachten dat u nu stopt met de mails? U hoeft die mails niet meer te sturen want neem aan dat u hierover een afspraak had met zijn moeder. Ik zou dit gewoon met uw zoon overleggen.
Arie, 10-02-2017
Mijn dochter heeft autisme en is inmiddels meerderjarig. Ik weet dat ik financieel onderhoudsplichtig ben als vader en dat is prima. Het vreemde is dat ik mij zorgen maak over haar gezondheid en welzijn, ik krijg van niemand meer info, mag niets opvragen, ze heeft problemen op school maar de school mag niets met mij bespreken als zij dat niet wil. Ik zoek op internet dan naar "zorgplicht" maar alle sites beschrijven alleen dat ik financieel verantwoordelijk ben alsof "zorg" alleen maar de component financieel heeft. Ik maak me gewoon zorgen en wil helpen of past dat niet meer in deze tijd en bestaat hulp alleen nog maar uit een financiële component?Reactie infoteur, 10-02-2017
Ten eerste is het niet vreemd dat u zich zorgen maakt, u bent haar vader. Uw dochter is 18 jaar en wordt gezien als 'handelsbekwaam' voor de wet, dat wil zeggen dat ze haar eigen beslissingen mag nemen. Wanneer ze niet wil dat haar schoolresultaten met u worden besproken dan moet de school zich daar aan houden. Dat is lastig wanneer u zich zorgen maakt maar niet zo heel veel aan te doen. Zelfs al zou ze een wettelijk vertegenwoordiger hebben dan kan deze haar problemen niet met u bespreken zonder haar toestemming. Op dit moment zal uw hulp inderdaad uit financiële onderhoudsplicht bestaan. Tenslotte (maar dat is van ouder tegen ouder) houd de lijnen open, wanneer ze nu uw hulp niet wil, dit kan over een paar maanden anders zijn.
Jcm Knijpstra, 26-01-2017
Ik ben 55 en zit in het uwv en heb een beperking. Nu is mijn dochter 18 jaar geworden en is van 11-11-1998. Mijn dochter staat nog ingeschreven bij haar pa en zijn vrouw, maar wil heel graag terug bij mij. Haar vader heeft haar op haar 9e bij mijn weg gehaald omdat hij geen alimentatie wilde betalen en heeft dit op een hele vervelende manier voor elkaar gekregen. Mijn dochter heeft de jaren met tegenzin daar uitgezeten en werd door haar vader op een rare manier gewezen op de mogelijkheid dat ze als ze 18 werd ze duur zou worden dus dan vanaf die tijd wel weer bij mama mocht gaan wonen.
Nu is ze al een aantal maanden bij mij maar ik ben eerst aan het uitzoeken wat dit voor mij voor concequenties heeft op finacieel gebied. Dus nu leef ik van een eenpersoons uitkering met 2 personen en haar vader geeft haar geen geld omdat hij bang is dat het bij mijn terecht komt wat belachelijk is omdat ik haar al die tijd dat ik niets ontvang voor haar al jaren €10.- zakgeld geef elke week en eigenlijk het meeste van haar kleding en schoenen ook nog voor haar betaal omdat ze niets van de kinderbijslag kreeg bij haar pa. Maar als ik haar inschrijf bij mij is er dan een manier dat ik kan zorgen dat hij geld elke maand aan haar geeft omdat ik niet meer aan mijn eigen onderhoud en mijn dieren toe kom omdat ik nu alles betaal voor haar en zij durft hem niets te vragen dus dat gaat niet ok zo. Welke stappen moet ik ondernemen om te zorgen dat mijn meid geld krijgt waar ze recht op heeft? Want ze loopt nog op school en heeft een baantje van een paar uur in de week en heeft daar ongeveer €125- per maand van dus ik moet een manier vinden dat hij aan zijn plicht voldoet want nu hij niets meer vangt van haar mag ik haar opeens wel weer waar ik super blij mee ben. Maar dit is wel een smerige manier want hij verwacht nu lekker dat ik er nu weer niets van zeg. Dat ben ik nu wel zat om op deze manier behandeld te worden dus welke stappen kan ik ondernemen? Want paniek is nog zacht uitgedrukt.
vriendelijke dank alvastReactie infoteur, 26-01-2017
Neem contact op met een juridisch loket of rechtswinkel in uw buurt. Uw ex heeft gewoon een onderhoudsplicht voor zijn dochter en deze wordt aan haar betaald niet aan u. Normaal loopt een vastgestelde alimentatie door maar wordt na de 18e verjaardag overgemaakt op de rekening van het kind. Alleen is hier geen sprake van een vastgestelde alimentatie. Dit is overigens een procedure tussen uw ex en zijn dochter. In het slechtste geval moet dit voor een rechter komen maar probeer altijd als eerste om hier samen uit te komen.
Hoofwijk, 20-01-2017
Als je zoon van 18, uitwonend is, en hij weigert de ziektekosten te betalen, moeten de ouders daar dan voorop draaien?
Mvgr LeonReactie infoteur, 23-01-2017
Weigeren een (basis) ziektekostenverzekering af te sluiten? Dat kan niet want dit is verplicht. In principe zijn ouders niet aan te spreken op schulden gemaakt na de 18e verjaardag maar neem dit op met een juridisch loket die weten hier meer over.
Sam Samie, 05-12-2016
Mijn dochter wordt in juni 2017 18 jaar en ze zit op de TSO 4e leerjaar in België maar ze woont in Nederland. Nu is mijn vraag krijgt zij dan studiefinanciering of iets anders? Aangezien ze op haar 18e geen kinderbijslag meer krijgt en ook het kindgebondenbudget wegvalt en ze moet dan ook haar eigen ziektekostenpremie betalen plus eigen risico is er bij mij een bedrag van ongeveer 500 euro dat wegvalt. Dan moet ik ook maar van een minimum leven. Wat kan hier tegen doen en bij wie moet ik zijn? Krijg al een paniekaanval als ik er nu al aan denk.Reactie infoteur, 06-12-2016
Ik weet niets van het onderwijs in België en TSO 4e leerjaar zegt me hierdoor niets. Maar ik zou contact opnemen met DUO die kunnen u vast meer vertellen.
H. A. de Vries, 30-11-2016
Hallo.
Mijn zoon is net 18 geworden en zit nog op de Havo. Hij heeft leukemie en zijn behandeling duurt nog tot feb. 2018. Hij mag/kan daarom geen bijbaan nemen, we hebben zorgtoeslag aangevraagd maar hoe betaalt hij z'n eigen risico? Of moeten wij dat blijven doen?Reactie infoteur, 30-11-2016
Ja, (of eigenlijk uw zoon maar omdat hij daartoe niet in staat is dit voor uw rekening) alleen dit moet u even navragen bij de verzekering: wanneer een behandeling start in een jaar en doorloopt in het volgende jaar dan geldt het eigen risico van het eerste jaar. Maar daar is een uitzondering op en ik weet niet precies hoe dat voor dit en volgend jaar gaat.
Warning: Undefined array key "gebruikersnaam" in /data/sites/web/interatenl/subsites/infonu.nl/include/article.php on line 263
Deprecated: strtolower(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /data/sites/web/interatenl/subsites/infonu.nl/include/article.php on line 263
Fatal error: Uncaught Error: Undefined constant "datum" in /data/sites/web/interatenl/subsites/infonu.nl/include/article.php:266
Stack trace:
#0 /data/sites/web/interatenl/subsites/infonu.nl/index.php(82): include()
#1 {main}
thrown in /data/sites/web/interatenl/subsites/infonu.nl/include/article.php on line 266