Sociaal Cultureel en Eetstoornis

Size 00, de nieuwste trend

De laatste jaren is een trend te bespeuren: dun, dunner, dunst. Sinds topmodel Twiggy haar opwachting maakte is het mensbeeld gaan veranderen. De echte 'Rubensvrouw' voldoet aan lang niet meer aan het schoonheidsideaal. Marylin Monroe, met haar vrouwelijke rondingen, zou tegenwoordig ook niet meer voldoen aan het slankheidsideaal. En het wordt erger: pubermeisjes stimuleren elkaar zo dun mogelijk te zijn. Via weblogs op internet hitsen ze elkaar op en straffen elkaar af.


Invloed van de modewereld

Het slankheidsideaal wordt ons door de modewereld, Hollywood en de media opgelegd. Je moet wel heel sterk in je schoenen staan om daar niet door beinvloed te worden. Vooral voor tienermeisjes, die zich makkelijk laten beinvloeden en er vooral 'bij' willen horen, is het moeilijk om weerstand te bieden tegen deze tendens. Via weblogs hitsen ze elkaar op, straffen ze elkaar af wanneer er een wortel te veel gegeten is en plaatsen ze foto's waarop elke rib te tellen is. De foto's zijn afschuwelijk: dunne meisjes, uitstekende botten, ingevallen gezichten. En de bijschriften bij de foto's zijn zo mogelijk nog schokkender: "ik heb gisteren twee aardappels en een boterham op. Ik walg van mezelf, ik voel me zo dik!"

Meestal begint deze size oo trend als een onschuldige afslankpoging. Maar als snel mondt dit uit in een serieuze eetstoornis, met soms de dood als gevolg. Geen enkel middel laten ze onbenut om af te slanken: bijna niets eten, afslankpillen, laxeerpillen, overvloedig bewegen, liegen, bedriegen, overgeven. Totdat het lichaam het laat afweten, menstruatie uitblijft.

Wat kan ik er aan doen?

Voor familie en vrienden is het vrijwel onmogelijk om er iets tegen te doen. Zolang de tienermeiden zelf niet inzien dat zij een probleem hebben, zullen ze blijven liegen, bedriegen en zetten zij hu afslankpoging door. Vaak is het al te laat eer een meisje inziet dat ze deze keer te ver is gegaan.

Gelukkig zien steeds meer Hollywoodsterren deze trend onder ogen en zijn zij bereid er wat aan te doen. Sterren als Kate Winslet, Cameron Diaz en Scarlett Johansson laten hun afschuw over het slankheidsideaal blijken. De media pikt het in sommige gevallen goed op. Scarlett Johansson bijvoorbeeld, een jongedame met rondingen, is hot, hot, hot. Zal het haar lukken de tendens te doorbreken?

Het is te hopen dat sterren als Calista Flockhart, Nicole Richie en Keira Knightley door krijgen wat voor invloed zij hebben op de psyche van tienermeisjes. Het is te hopen dat zij ook hun problemen overwinnen en weer wat vlees kweken. Het is ook te hopen dat de modewereld weer normale modellen over de catwalk laat lopen, modellen MET vrouwelijke rondingen. Want zeg nou eerlijk: vrouwelijke vrouwen zijn toch het allermooist?
© 2007 - 2009 Kate, gepubliceerd in Sociaal Cultureel (Mens en Samenleving) op 12-05-2007. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Kate is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen


Reageer op het artikel "Size 00, de nieuwste trend"


Er zijn nog geen reacties geplaatst op dit artikel.