Religie en Adam En Eva

Torastudie 9: Boom des Kennis - Genesis (3:6-9)

Torastudie 9: Boom des Kennis - Genesis (3:6-9)

In Genesis 3:6-9 wordt beschreven hoe eerst Eva en daarna Adam eten van de Boom des Kennis. God zal nimmer openbaren wat de Boom des Kennis was. We weten dus niet of het om een appelboom ging of een ander soort boom. God had hen verboden van de Boom des Kennis te eten, maar de mens liet zich door de slang overhalen toch. Daarna ontdekten Adam en Eva dat ze naakt waren en bedekten zich met vijgenbladen.


Hieronder vindt u de commentaren van Joodse wijzen.

Genesis 3:6-9

En de vrouw zag, dat de boom goed was om van te eten, en dat hij een lust was voor de ogen, ja, dat de boom begeerlijk was om daardoor verstandig te worden, en zij nam van zijn vrucht en at, en zij gaf ook haar man, die bij haar was, en hij at. Toen werden beider ogen geopend, en zij bemerkten, dat zij naakt waren; zij hechtten vijgenbladeren aaneen en maakten zich schorten. Toen zij het geluid van de Here God hoorden, die in de hof wandelde in de avondkoelte, verborgen de mens en zijn vrouw zich voor de Here God tussen het geboomte in het hof. En de Here God riep de mens tot Zich en zei tot hem; Waar zijt gij?

De volledige tekst in het Hebreeuws luidt:
וַתֵּרֶא הָאִשָּׁה כִּי טוֹב הָעֵץ לְמַאֲכָל וְכִי תַאֲוָה-הוּא לָעֵינַיִם וְנֶחְמָד הָעֵץ לְהַשְׂכִּיל וַתִּקַּח מִפִּרְיוֹ וַתֹּאכַל וַתִּתֵּן גַּם-לְאִישָׁהּ עִמָּהּ וַיֹּאכַל. ז וַתִּפָּקַחְנָה עֵינֵי שְׁנֵיהֶם וַיֵּדְעוּ כִּי עֵירֻמִּם הֵם וַיִּתְפְּרוּ עֲלֵה תְאֵנָה וַיַּעֲשׂוּ לָהֶם חֲגֹרֹת. ח וַיִּשְׁמְעוּ אֶת-קוֹל יְהוָה אֱלֹהִים מִתְהַלֵּךְ בַּגָּן לְרוּחַ הַיּוֹם וַיִּתְחַבֵּא הָאָדָם וְאִשְׁתּוֹ מִפְּנֵי יְהוָה אֱלֹהִים בְּתוֹךְ עֵץ הַגָּן. ט וַיִּקְרָא יְהוָה אֱלֹהִים אֶל-הָאָדָם וַיֹּאמֶר לוֹ אַיֶּכָּה.

Genesis 3:6

En de vrouw zag, dat de boom goed was tot spijs, en dat hij een lust was voor de ogen, en de boom begeerlijk was, om verstandig te worden; toen nam zij van zijn vrucht en at, en gaf ook aan haar man bij haar, en hij at.

God zal de naam van de boom niet openbaren
Wat was de boom waarvan Adam en Eva aten? Rabbi Meir zegt het was tarwe, Rabbi Judah ben I'llai zegt het waren druiven, Rabbi Abba van Acco zegt het was een citroen, Rabbi Yossei zegt het waren vijgen.
Rabbi Azariah en Rabbi Judah ben Rabbi Shimon zeiden in de naam van Rabbi Joshua ben Levi: God verbood dat we gissen welke boom het was! God openbaarde niet en zal niet de naam van de boom openbaren.....

Scheidingsverklaring
De vreesachtige dingen die U op ons brengt, brengt U door vindingrijkheid. Kijk: toen God de wereld schiep, schiep Hij de engel des doods op de eerste dag...omdat er staat geschreven: "En duisternis was boven de oppervlakte van de afgrond (Genesis 1:2). De mens werd pas op de zesde dag geschapen en het is een samenzwering dat tegen hem werd bedacht dat hij degene is die dood bracht in de wereld (door het eten van de Boom des Kennis) omdat er staat geschreven: "Voor op de dag je er van gegeten hebt zal je sterven."

Waarmee is dit te vergelijken? Met iemand die van zijn vrouw wenst te scheiden. Op zijn weg naar huis heeft hij een scheidingsverklaring geschreven. Hij komt thuis, met de scheidingsverklaring in zijn hand, denkend aan een manier hoe het haar te overhandigen. Hij zegt tegen haar: "Schenk me een kop in dat ik zal drinken." Zij schenkt voor hem een kop vol. Zodra hij het kop van haar aanpakt zegt hij tegen haar: "Hier is je scheiding." Zij zegt tegen hem: "Wat heb ik misdaan." Hij zegt tegen haar: "Verlaat mijn huis omdat je me een lauwe kop hebt ingeschonken." Zij zegt tegen hem: "Je wist van tevoren dat ik je een lauwe kop zou inschenken -je hebt de scheidingsverklaring al geschreven en bracht het met je mee!"

Op dezelfde manier zegt Adam tegen God: "Meester van het Universum! Voor twee duizend jaar voor U de wereld schiep, werd de Tora door U gewaarborgd...en er staat in geschreven, "Dit is de wet: Als een man zal sterven in een tent.." (Numeri 19:14). Als U niet de dood voor Uw schepsels had voorbereid, zou U niet zo hebben geschreven? En dan komt U en beschuldigt mij." Vandaar (Psalm 66:5): "Zijn vreesachtige samenzwering op de kinderen van de mens."

Genesis 3:9

Toen riep de Eeuwige God de mens en zeide tot hem: waar zijt gij?

Waar zijt gij? Wist God niet waar Adam was?
In 1798 werd Rabbi Schneur Zalman van Liadi gevangen genomen op grond van de beschuldiging dat zijn onderwijs de autoriteit van de Tsaar ondermijnde. Voor 52 dagen werd hij vastgehouden in het Peter-Paul Fort in Petersburg.
Onder de ondervragers van de Rebbe was een regeringsminister die grote kennis had van de Bijbel en van Joodse studie. Op een gelegenheid vroeg hij de Rebbe het vers uit te leggen: "Toen riep de Eeuwige God de mens en zeide tot hem: Waar zijt gij?" Wist God niet waar Adam was?
Rabbi Schneur Zalman gebruikte de klassieke uitleg van de Joodse commentatoren: de vraag "Waar ben jij?' was slechts een 'conversatie opening' aan de kant van God die Adam niet zenuwachtig wilde maken door hem meteen te confronteren met zijn fout.
"Wat Rashi zegt, weet ik al?" zei de minister. "Ik wens te horen hoe de Rebbe het vers verstaat."
"Geloof je dat de Tora eeuwig is?" vroeg de Rebbe. "Dat elk woord wordt toegepast op iedere individu, onder alle omstandigheden, ten alle tijden?"
"Ja", antwoordde de minister.
Rabbi Schneur Zalman was extreem blij dit te horen. De minister had een principe bevestigd dat aan de basis ligt van de leerstellingen van het chassidisme, gesticht door de Baal Shem Tov, dezelfde leerstellingen waarvoor Rabbi Schneur Zalman terecht stond.
"Waar ben je?" legde de Rebbe uit, "is Gods eeuwige antwoord aan elke mens. Waar ben je in de wereld? Wat heb je bereikt? Je hebt een bepaald aantal dagen, uren en minuten toegewezen gekregen waarin je je levensmissie vervult. Je hebt zoveel jaren en dagen geleefd" Hier verklaarde Rabbi Schneur Zalman precies de leeftijd van de minister. "Waar ben je? Wat heb je bereikt?"

Meer over de Tora in onze special Torastudie (deel I).
© 2007 - 2010 Etsel, gepubliceerd in Religie (Mens en Samenleving) op 27-11-2007, laatst gewijzigd op 24-01-2010. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Etsel is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen


Reageer op het artikel "Torastudie 9: Boom des Kennis - Genesis (3:6-9)"


Er zijn nog geen reacties geplaatst op dit artikel.