Religie en Kosher Voedsel

Waarom Kasjroet?

Het Kasjroet mag een Goddelijk gebod zijn, toch heeft God ons wat van Zijn bedoelingen duidelijk gemaakt. God is niet willekeurig geweest bij het bepalen van de wel en niet toegestane soorten. Met Zijn 'keuze' heeft Hij ons een ethische les gegeven en zorg gedragen voor onze (geestelijke) gezondheid. Hier volgen wat Kasjroet-gedachten volgens rabbijn Ies Vorst en rabbi Packouz.


Om te weten wat Kasjroet inhoudt is het van belang de volgende artikelen te lezen: Kasjroet: kosher voedsel en Kasjroet: kosher voedsel, de gevolgen thuis

Gedachten van rabbi Packouz

  • Hygiënisch: Er zijn vele weten die de gezondheid bevorderen. Het jodendom verbiedt het eten van gedode dieren die niet geslacht zijn en het eten van bloed (dat een medium is voor de groei van bacterieën). Het jodendom verbiedt ook zieke dieren te eten.
  • Morele lessen: We worden geleerd gevoelig te zijn voor de gevoelens van anderen, zelfs van dieren. Moeder en jong mogen niet op dezelfde dag geslacht worden. Dieren worden met een vlijmscherp mes geslacht zodat het weinig pijn heeft.
  • Nationale redenen: Het joodse volk heeft de opdracht de wereld te vervolmaken. Een speciaal dieet houdt het volk bijeen om deze missie te vervullen. Het is ook dankbaarheid aan God die het joodse volk uit Egypte heeft bevrijd.
  • Mystiek: Een heilig volk moet een heilig dieet aanhouden. Je bent wat je eet. Kosher is Gods dieet voor geestelijke potentie. Treife (niet-kosher) voedsel blokkeert de geestelijke potentie van de ziel. Kosher geslachte dieren hebben meer 'vonken van heiligheid' volgens de Kabbala (joodse mystiek).
  • Discipline: Als een persoon gedisciplineerd kan worden in wat en wanneer hij eet, kan hij ook gedisciplineerd worden op andere gebieden in het leven.

Gedachten van rabbijn Vorst

  • Gedrag: Kasjroet geeft aan hoe je je behoort te gedragen. Het kan best zo zijn dat het eten niet alleen het stoffelijke beïnvloedt, maar ook het geestelijke.
  • Mondelinge en schriftelijke Tora: De Tora is gedeeltelijke schriftelijk overgeleverd en gedeeltelijk mondeling. Op schrift staat dat er een gebod omtrent slachten bestaat. Mondeling is geopenbaard wat dat gebod inhoudt.
  • Wetenschappelijk bewijs: In 1955 is wetenschappelijk bewezen dat de haasachtigen herkauwers zijn. Ze eten hun keutels opnieuw op. De Tora had dus 3000 jaar geleden al gelijk. God wist dat dus omdat Hij de Schepper is.
  • Stimuleren van joods gevoel: De joodse wijsgeer Maimonides zei: "Jullie eten treife (niet-kosher) voedsel; jullie hart en hersenen leven hiervan. Kunnen jullie dan nog verwachten met dit hart en deze hersenen gevoel en begrip voor het Goddelijke te hebben...?!" Kosher voedsel is dus van belang om vol overgave en verlangen naar het Goddelijke te hebben.
  • Saamhorigheid: Door Kasjroet voedsel onstaat er een saamhorigheidsgevoel in het gezin. De vrouw bekleedt hier de belangrijkste positie, omdat de verantwoordelijkheid vooral op haar rust.

Meer over Kasjroet is te lezen in mijn special Het voeren van een koshere huishouding.
© 2007 - 2010 Etsel, gepubliceerd in Religie (Mens en Samenleving) op 21-11-2007, laatst gewijzigd op 08-01-2008. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Etsel is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen

Bronnen en/of referenties

  • Rabbi Kalman Packouz
  • Badèrech - rabbijn Ies Vorst

Reageer op het artikel "Waarom Kasjroet?"


Door Judithm op 22-11-2007

Dag Etsel,

Ik vind je artikelen erg informatief. Dank je wel.

Hartelijke groet, Judithm. Reactie infoteur op 22-11-2007:Met dank aan het boekje Badèrech van rabbijn Vorst.