Politiek en Politiek

Eerste Nederlands – Venezolaanse Oorlog in aantocht

Eerste Nederlands – Venezolaanse Oorlog in aantocht

Hugo Chavez, de Venezolaanse president, sprak in Caracas de Nationale Assemblee toe. Hij deed een aantal opvallende uitspraken, waaronder het aankondigen van een onderzoek naar de Noordgrens van zijn land. Een uitspraak met mogelijk verstrekkende consequenties.


Hugo Chavez

Sinds 1999 is Hugo Chavez president van Venezuela. Zowel in eigen land als in de regio is het een omstreden figuur. Hij wordt gehaat of geliefd; een tussenweg is er niet. Hugo Chavez komt voort uit het leger. Zijn linkse denken is vooral geïnspireerd door zijn vriend en leermeester Fidel Castro van Cuba. Hij wordt gezien als de vertegenwoordiger van Bolivariaanse Revolutie. Een links revolutionaire denkrichting, gebaseerd op de denkbeelden van Simon Bolivar, die in het begin van de 19e eeuw mede leiding gaf aan de Zuid-Amerikaanse Vrijheidsoorlogen. De ideologie van Chavez heeft inmiddels navolging gevonden in Bolivia en Ecuador. Extra reden voor de machthebbers in landen als Brazilië en Argentinië om de ontwikkelingen in Venezuela met argusogen te volgen.

Chavez is in ieder geval een kleurrijk figuur. Zijn scheldkanonnades tegen het Amerikaanse imperialisme en – vooral – de figuur van George Bush, maken hem tot een graag geziene gast in een aantal landen in de regio. Ontegenzeggelijk heeft hij inmiddels binnenslands een aantal maatregelen doorgevoerd die de allerarmste van het land ten goede gekomen zijn. Maar een aantal maatregelen geven nu toch het vermoeden dat hij meer en meer dictatoriale neigingen begint te ontwikkelen. De oppositie wordt langzaam maar zeker de mond gesnoerd. Zijn vertrouwelingen hebben inmiddels de belangrijkste posities in handen van de centrale overheid, het leger en de juridische macht. En zijn meest recente uitspraken doet het ergste vermoeden.

Politieke richting

Chavez is bezig aan zijn 2e en laatste 6-jaars termijn als president. Nadat hij zijn greep op de olie-industrie al in zijn 1e termijn vergroot had, heeft hij nu ook zijn oog laten vallen op de Centrale Bank. Hij wil meer macht krijgen over de internationale reserves van de bank om dat geld te kunnen gebruiken voor de financiering van regeringen in de omliggende landen, maar ook in Chili, Peru en Uruguay. In eigen land wil hij autonomie wegnemen bij provincies en steden.

Om aan dit alles zelf leiding te kunnen blijven geven, wil hij de grondwet aanpassen om te zorgen dat hij ook voor een 3e en 4e termijn gekozen kan worden. Wat hem betreft is hij tot 2031 president van het land.

Invloed op Nederland

Tot zover lijkt het een ‘ver-van-mijn-bed-show’. Met dien verstande dat in de huidige kleine wereld een regen in Zuid-Amerika op z’n minst hier een motregentje wordt. Iets anders is zijn plan om de Noordgrens van Venezuela aan een nader onderzoek te onderwerpen. In zijn optiek behoort alles tot 200 zeemijlen ten Noorden van Venezuela tot haar grondgebied. Ons probleem is dat binnen deze zone de Antillen liggen. Aruba, Bonaire en Curaçao behoren in deze visie tot het Venezolaanse grondgebied.

Binnen het statuut voor het Koninkrijk hebben de Antillen geen eigen departement van Buitenlandse Zaken. Deze functie wordt door Nederland verricht. Het is dus Maxim Verhagen, die als jongetje al droomde van deze functie, die onze belangen hierin vertegenwoordigt. En waar gaat dit eindigen? Krijgt Nederland haar eigen Flakland? Of zijn we blij om op een simpele manier van de Antillen verlost te gaan worden?

Reactie Buitenlandse Zaken

Een woordvoerder van Buitenlandse Zaken meldde dat er telefonisch contact is geweest met de Antillen. Volgens hem blijkt uit niets dat Venezuela een claim op de Antillen gelegd heeft. Er is voor BZ momenteel geen aanleiding om te reageren op de uitlatingen van Chavez. Een geruststellende uitlating, toch?
© 2007 - 2009 Hypotheekinfo, gepubliceerd in Politiek (Mens en Samenleving) op 20-08-2007. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Hypotheekinfo is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen

Bronnen en/of referenties

  • Financieel Dagblad 17-08-2007
  • Wikipedia

Reageer op het artikel "Eerste Nederlands – Venezolaanse Oorlog in aantocht"


Door Etsel (infoteur) op 27-08-2007

Je schrijft dat Nederland misschien blij is met de claim van Venezuela om zo verlost te zijn van de Antillen. Hoe kom je op die gedachte? Je gedachte verbaast me omdat Nederland nu juist bezig is met verandering van de staatkundige verhoudingen met de Antillen, die in de nabije toekomst mogelijk de status van gemeente krijgen.

Daarnaast ben ik benieuwd naar de rol van de Verenigde Staten. Zouden deze het imperialistisch gedrag van het linkse Venezuela in de achtertuin van de VS toestaan?