Pedagogiek en Wetgeving

De Rechten van het Kind

Een artikel over de Rechten van het Kind dat is geschreven met het oog op de doelgroep kinderen. Wat zijn deze rechten en wat hebben ze eraan?


Als je aan een Nederlander vraagt wat nodig is om te overleven zal hij zoiets antwoorden als voor iedereen te eten en een plek of te slapen. Toch is voor mensen buiten Nederland niet vanzelfsprekend. Sommige kinderen moeten hele dagen werken voor een paar hapjes eten en anderen moeten ‘s nacht in een kartonnen doos slapen, omdat ze geen bed hebben om in te slapen. Daarom hebben heel veel grote en kleine landen besloten om afspraken te maken waar iedereen kind recht op heeft. Deze afspraken hebben ze hele makkelijke naam gegeven, de Rechten van het Kind. Daar staan allemaal belangrijke dingen in. Bij elkaar zijn er 10 dingen afgesproken waar al die landen zich aan moeten houden.

Landen

Eén van de dingen die is afgesproken is dat ieder kind gelijk moet worden behandeld. Dat vonden die landen nodig. Misschien denk je nu wel, dat is toch normaal, maar denk maar eens na. Misschien heb je wel kinderen in je klas die anders zijn. Ze spreken anders of zien er niet zo uit als de rest. Ze hebben een donkere huidskleuren. Of misschien zijn het wel gewoon Nederlandse kinderen, maar zijn ze heel dik. Of ze hebben rode haren. En daarom worden ze vaak gepest. Misschien kan je je nu een beetje voorstellen waarom die regel er is.

Een andere regel hebben we al even genoemd. Het staat er nogal duur: ‘Voeding, huisvesting en medische zorg voor het geestelijk en of lichamelijk achtergestelde kind.’ Dat is die boterham en dat recht om te slapen waar die zelfbedachte Nederlander in het begin over had. Voor ons spreekt dat vanzelf, maar dat is niet voor iedereen zo.

Nationaliteit

Het lijkt wel of er nog meer open deuren worden ingetrapt. ‘Ieder kind heeft recht op een naam en een nationaliteit’, luidt de vierde regel. Stel je voor. Je komt op school en roept naar je beste vriend of vriendin. ‘He, Jeroen’ of ‘He, Saskia’ of hoe ze dan ook heten en ze reageren niet. En dat komt dan omdat ze geen naam hebben. Geloof je dat? Nee toch. Kan je je dus voorstellen hoe raar het is dat er landen zijn waar dit voor komt. Daarom zijn deze regels er niet zomaar. Dat we er met z’n leuk kunnen over praten. Voor sommige kinderen zijn deze regels letterlijk hun redding geweest. Wanneer landen zeggen dat ze zich aan die regels willen houden, dan kunnen ze daar ook op worden aangesproken.

Sudan

Een goed voorbeeld daarvan is de situatie als Sudan. De regering daar is in oorlog met rebbelen. Beide kampen ontvoeren kinderen en leiden hun op als soldaten, de zogeheten kindsoldaten. Jongetjes van tien wordt geleerd om te doden. De familie is vaak gedood en de jongens worden misbruikt. Daarom zijn er ook regels dat dat niet mag. En landen spreken elkaar er ook op aan. Misschien wordt Sudan niet meteen aangevallen door Nederland of Amerika, maar we kunnen wel heel veel landen afspreken dat we niet meer handelen met zulke landen. De leiders kunnen dan bijvoorbeeld geen mooie dingen meer kopen, omdat die vaak uit het buitenland komen, en worden op die manier gedwongen om iets aan de situatie te doen. Soms helpt dat. Soms ook niet. Belangrijkste is in ieder geval dat deze regels er zijn. De aarde wordt er misschien toch een klein beetje een betere plek door.

Nederland

En als laatste kunnen we misschien ook naar onszelf kijken. Er gebeuren in Nederland meestal geen hele erge dingen, een enkele uitzondering daargelaten. Maar toch kunnen we altijd onze best doen of van Nederland een beter land te maken. Misschien zit dat jongetje met dat rode haar wel bij jouw in de klas. Of dat meisje dat zo dik is, woont bij jouw op de hoek. Hoe gaan we met elkaar om? Veel kinderen worden in Nederland gepest. En zijn daar heel ongelukkig onder? Nu je dit leest, kan je niet meer zeggen dat je nergens van af weet. Denk eens na. Doe jij aan pesten mee? Of neem je het voor iemand op wanneer ze gepest worden? Is het antwoord nee, misschien kan je iets voor ze doen. En ben je al helemaal perfect? Ga zo door.
© 2008 - 2009 Simcha, gepubliceerd in Pedagogiek (Mens en Samenleving) op 18-02-2008, laatst gewijzigd op 01-10-2008. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Simcha is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Verwante artikelen


Reageer op het artikel "De Rechten van het Kind"


Er zijn nog geen reacties geplaatst op dit artikel.