
Trouwen? Nuttige tips voor bruidsparen
De trouwjurk, de gastenlijst, de feestlocatie, .... Er komt heel wat kijken bij het plannen van een bruiloft. Wil jij ook je trouw tot een goed eind brengen. Hieronder een aantal tips en weetjes.
Wat te doen
Breng je ouders op de hoogte. Stel een datum vast voor zowel de ondertrouw als de kerkelijke trouw. Deze hoeven niet noodzakelijk op dezelfde dag te gebeuren en het kan een hoop stress besparen. Voor de ondertrouw heb je ongeveer een 1,5 maand voorbereiding nodig. Voor een kerkelijk huwelijk heb je minstens 6 maanden voorbereiding nodig en is afhankelijk van de grootte en omvang van je feest. Je kan natuurlijk ook nog trouwen in het buitenland.Op 12 maanden
- Stel een budget samen. Misschien betalen de ouders een stuk van het huwelijksfeest, maar vergeet niet dat ze zo wel eisen kunnen stellen met betrekking tot jullie trouwfeest.
- Stel een eventuele huwelijksite op. Dit is een leuke manier om iedereen op de hoogte te houden van de vorderingen.
- Plaats en feestlocatie vastleggen: de mooiste plaatsen kunnen al wel eens ingenomen zijn.
- Maak een eerste afspraak met de pastoor. Zorg er voor dat je een afschrift van je doopakte in handen hebt. Deze kan je bekomen bij de pastoor in de stad waar je gedoopt bent. Dit kan een 3 tal weken duren.
- Reserveer een muziekband.
- Ga op zoek naar de bruidskleren.
- Reserveer het stadhuis. Opgepast, trouwen in het weekend is meestal duurder dan trouwen op een weekdag.
- Misschien is er in de buurt een trouwbeurs waar je een aantal ideetjes kan opdoen.
Op 6 maanden
- Vraag 2 mensen om getuigen te zijn.
- Zorg voor eventuele bruidskinderen.
- Zoek een ceremoniemeester.
- Ga op zoek naar een geschikte fotograaf/cameraman.
- Zorg voor trouwvervoer.
- Leg de huwelijksreis vast. Meestal krijg je extra voordelen op je huwelijksreis indien je binnen de 3 maanden op reis vertrekt.
- Begin een gastenlijst samen te stellen.
- Begin met het huwelijksboekje samen te stellen (vraag een aantal voorbeelden aan de pastoor). Dit duurt langer als je denkt.
- Indien je zelf instaat voor het drukwerk, begin hier dan tijdig mee. Stel je uitnodigingen samen, de menu kaarten, bedankjes, huwelijksboekje....
- Breng je werkgever op de hoogte van je trouwplannen en huwelijksreis.
Op 3,5 maanden
- Voor een huwelijkscontract, dien je bij de notaris te zijn. Deze dien je mee te brengen bij de ondertrouw.
- Ga bijpassende schoenen en accesoires kopen.
- Ga langs bij de kapper voor een proefkapsel.
- Zorg dat de bruidskindjes kleertjes hebben.
- De bruidegom past zijn pak.
- Stel de cadeaulijst samen. Je kan ook een envellopje als tip opgeven.
- Zoek een drukker voor al je drukwerk indien je dit niet zelf doet.
- Bestel de bruidstaart. Deze kan meestal ook geleverd worden door de ceteraar van de feestlocatie.
- Bestel de bloemen voor de kerk, bruidboeket en eventuele corsages (getuigen en broers en ouders), boeketjes voor de bruidsmeisjes, .... Vraag aan de bloemist of zij de kerk willen versieren. Zoek daarom een bloemist in de buurt van de feestlocatie.
- Koop de trouwringen. Deze moeten misschien nog aangepast worden en neemt enkele weken in beslag.
- Zoek mensen die tijdens de misviering een woordje willen zeggen. Pas dit aan in het misboekje.
- Neem enkele danslessen.
Op 2 maanden
- Verstuur de uitnodigingen. Maak wel een onderscheid tussen receptie, diner, avondfeest, ....
- Ga je op huwelijksreis, zorg dan voor de reispas en reisverzekering, eventuele vaccinaties.
- Neem nog snel een zonnenbankbeurt.
- Waarschijnlijk ga je nu de laaste keer je trouwjurk passen. Hiervoor heb je nodig: de bruidslingerie (kan soms een groot verschil geven met de bruisjurk), bijpassende accesoires, bruidschoenen ( lengte van de jurk op te meten), proefkapsel.
- Laat je uitnodigingen, misboekjes, menukaartjes, bedanktjes drukken. Laat het misboekje wel controleren door de pastoor.
- Verstuur de uitnodigingen.
- Zorg voor een huwelijkskaars indien je dit nog niet hebt (soms wordt dit via de kerk geregeld).
Op 6 weken
- Overloop alles met de ceremoniemeester. Bezorg hem het misboekje. Maak ook een laaste afspraak bij de pastoor.
- Heb je nog geen proefkapsel vastgelegd, is het nu de moment.
- Maak een afspraak met een schoonheidsspecialiste. Ga je voor een schoonheidsverzorging, zorg er dan voor dit enkele dagen voor de trouw te doen. Soms kan je last hebben van roodheid na een behandeling. Maak ook een afspraak voor een eventuele proefmake-up.
- Stel de gastentafels op.
Op 1 Week
- Geef het definitief aantal gasten door aan restaurant/feestlocatie
- Ga naar de schoonheidsspecialiste.
- Bruidegom kan al reeds naar de kapper.
- Check de laaste keer af met je ceremoniemeester.
Nog altijd op zoek naar teksten voor de huwelijksmis? Hieronder vind je een voorbeeld van het misboekje / trouwmisboekje:
Opening van de viering
IntredeliedBegroeting door de Priester :
Raphaëlla en Kristof, ouders, familieleden en vrienden.
Wij heten jullie allemaal hartelijk welkom op deze vreugdevolle dag waarnaar jullie zolang hebben uitgekeken. Op een dag als vandaag, gaat er eigenlijk zeer veel in ons om, dat moeilijk onder woorden te brengen is. Gespannen afwachting, blijdschap en ook een beetje weemoed. Er is een lach en een traan, een lied en een woord, een handdruk en een kus, duizenden kleine dingen gebundeld tot een kring van warmte waarbinnen wij heel even mogen staan, met het gevoel dat GOD ons toelacht.
Raphaëlla :
Als twee wegen elkaar kruisen,
en twee mensen besluiten,
samen op weg te gaan.
Als woorden niet hoeven,
maar je elkaar ook in stilte kan verstaan.
Als het donker wordt,
en je voor elkaar licht tracht te zijn.
Als vriendschap liefde,
en liefde vriendschap wordt,
dan wil je samen bouwen, bouwen aan iets moois.
Vandaag willen wij het eerste steentje leggen,
En jullie mogen er met z’n allen getuigen van zijn.
Welkom!
Vergevingsmoment
Priester:
Menselijke verhoudingen verlopen over goede en kwade dagen. Daarom is het zinvol dat wij op deze blijde dag elkaar én GOD uit de grond van ons hart vergeving vragen.
Daniel Goyvaerts :
Geef me nog vijf minuten,
voor de brief die ik niet schreef,
waardoor er in een mensenhart,
een koude leegte bleef.
Geef me nog vijf minuten Heer,
voor het woord dat ik niet sprak,
waardoor er in een mensenhart,
misschien iets kostbaars brak.
Geef me nog vijf minuten,
voor de traan die ik niet liet,
zo bleef een ander eenzaam,
en alleen in zijn verdriet.
Geef me nog vijf minuten Heer,
voor de fouten die ik niet vergaf,
zo bleef een ander treuren,
om de schuld die ik hem gaf.
Geef me nog vijf minuten,
voor wat ik niet heb gedaan,
ofschoon U vele kansen gaf,
die ik voorbij liet gaan.
Geef me nog tien minuten Heer,
misschien dat het wat wordt.
Ach, geef me een heel leven Heer,
minuten zijn zo kort.
Priester :
Laten we elkaar vergeving schenken en moge de barmhartige GOD zich over ons ontfermen, onze zonden vergeven en ons geleiden tot het eewige leven.
Amen.
Openingsgebed
Priester :
U weet Heer, liefde is altijd een beetje een vraagstuk, waarvan je weet dat het de moeite waard is.
Het is uren op zoek gaan langs een stille weg,
het is als wanneer je hart op volle toeren gaat draaien.
Liefde is een stukje afstand nemen van je eigen ik,
is met de moed in je handen naar de ander toegaan,
met de hoop dat hij je neemt zoals je bent,
is beseffen dat je alleen niet aankunt wat je met twee wel aankunt. Het is steeds de moed kunnen opbrengen, om vergeving te vragen, om zorgeloos van al het mooie te genieten.
Liefhebben is een geschenk dat wij van U Heer krijgen, een geschenk dat mensen kunnen koesteren en samen kunnen uitbouwen.
Wil U daarom Raphaëlla en Kristof steeds vergezellen, van dag tot dag.
Amen.
Dienst van het woord
Eerste LezingGuido Goyvaerts :
Op een dag vroeg men de wijze :
“Vertel eens iets over de liefde. Vertel eens iets over wat twee mensen naar elkaar toedrijft, en bij elkaar houdt.”
En de wijze man zei :
“Liefde is struikelen en toch doorgaan, bang zijn en toch glimlachen, voor iemand door het vuur gaan, samen willen zoeken wat belangrijk is in het leven.
Liefde is als een berk : teer, rechtop, groen.
Maar ze is ook als knoestig hout, taai en niet te splijten.
Liefde is als een boomgaard in augustus, vruchtbaar,
ze is verlangen naar een man, een vrouw, verlangen naar een kind.
Liefde is alledaags, het is ramen zemen en brood kopen.
Ze is mooi....de liefde, rustig als een vlaktestroom, bruisend als een bergbeek.
Liefde is het mooiste wat een mens te winnen heeft.
Evangelie
Priester:
(Evangelie volgens Matteüs 6, 24 – 34)
Op een dag stond Jezus met zijn vrienden te kijken naar het zonovergoten land, naar de mooie bloemen op het veld, naar de blauwe lucht. Heel spontaan zei hij toen :
“Wees niet ongerust over het eten en drinken en nieuwe kleren. Leven is toch meer dan dat!
Kijk eens naar de vogels in de lucht; ze piekeren zich dood zoals mensen die onophoudelijk hun hersenen pijnigen en zich steeds zorgen maken over de dag van morgen. En toch zorgt de Hemelse vader voor die vogels. Kijk eens naar de lelies op het veld; ze werken zich niet kapot zoals vele mensen. En toch is er geen enkele heer of dame die er zo mooi uitziet als hen. Als GOD zo’n zorg besteedt aan vogels en bloemen, zal hij dan zijn kinderen vergeten?” Daarom zeg ik je: “ Wees niet ongerust over eten en drinken, wees niet overdreven bezorgd om het materiele, maar tracht gewoon meer mens te zijn. Hou veel van elkaar. Leer van elkaar genieten en van al dat mooie rondom jullie.”
Homilie
HuwelijksinzegeningPriester :
Raphaëlla en Kristof,
De afgelopen jaren hebben jullie een lange weg afgelegd van groeien en zoeken naar elkaar. Je hebt vaak gezegd: “Ik zie je graag”, misschien met andere woorden of gewoon met een glimlach of een simpel gebaar.
Mag ik jullie uitnodigen om in het bijzijn van GOD, ouders, familie en vrienden de woorden te zeggen die jullie in stilte reeds tegen elkaar gezegd hebben:
Raphaëlla en Kristof, zijn jullie uit vrije wil en met volle instemming van jullie hart naar hier gekomen om met elkaar te trouwen?
Raphaëlla en Kristof :
Ja !
Priester :
Zijn jullie bereid als man en vrouw elkaar lief te hebben en te waarderen al de dagen van jullie leven?
Raphaëlla en Kristof :
Ja !
Priester :
Zijn jullie bereid een lieve mama en papa te zijn voor jullie kinderen
En hen vol toewijding gelovig op te voeden?
Raphaëlla en Kristof :
Ja !
Huwelijksbelofte
Priester :
Mag ik dan vragen elkaar de rechterhand te geven en hier in de kerkgemeenschap voor jullie ouders, familie en vrienden, voor GOD en zijn Kerk, jullie trouwbelofte uit te spreken.
Kristof :
Raphaëlla, ik wil je man zijn,
en beloof je trouw te blijven,
in goede en kwade dagen,
in armoede en rijkdom,
in ziekte en gezondheid.
Ik wil je liefhebben en waarderen,
al de dagen van mijn leven.
Raphaëlla :
Kristof,
ik wil je vrouw zijn,
in beloof je trouw te blijven,
in goede en kwade dagen,
in armoede en rijkdom,
In ziekte en gezondheid,
Ik wil je liefhebben en waarderen,
al de dagen van mijn leven.
Priester :
Voortaan zal de kerkgemeenschap jullie beschouwen als gehuwden.
Moge de Heer jullie huwelijk bevestigen en jullie leven zegenen.
Wat GOD heeft verbonden, dat zal een mens niet scheiden.
Moge jullie jawoord altijd opnieuw een bron zijn van geluk en levenskracht.
Zegening van de ringen
Een mooi symbool voor de liefde is een ring:
zonder begin en zonder einde, volmaakt rond en steeds verder. Eén eenheid, sterk, onverwoestbaar en eindeloos, zoals echte liefde.
Heer, zegen deze ringen die Raphaëlla en Kristof aan elkaar schenken als teken van hun eindeloze liefde voor elkaar. Mogen zij door deze ringen ook aan Uw liefde herinnerd worden, en elke dag groeien in toewijding voor elkaar.
Kristof :
Raphaëlla, aanvaard deze ring als een teken van mijn liefde en trouw.
Draag hem niet alleen aan je hand maar ook in je hart.
Raphaëlla :
Kristof, aanvaard deze ring als een teken van mijn liefde en trouw.
Draag hem niet alleen aan je hand maar ook in je hart.
Zegening van de huwelijkskaars
Priester :
Raphaëlla en Kristof, vandaag is jullie huwelijk nog zo nieuw, zo gaaf en zo wit als deze kaars. Jullie willen zoals deze kaars vuur dragen en opbranden, helemaal licht en warmte worden voor elkaar. Jullie zullen liefde geven en liefde zijn, brandend klein worden voor jezelf en groot voor de anderen. Zo zullen jullie een leven lang gelukkig zijn. Heer, zegen deze kaars opdat zij een herinnering blijft aan deze dag. Zoals deze kaars licht en warmte geeft, hopen wij dat ook Raphaëlla en Kristof het licht van de waarheid en de warmte van de liefde verspreiden.
Ondertekening van het huwelijksregister
Priester :
Nu Raphaëlla en Kristof voor ons allen, voor GOD en voor elkaar hun trouw hebben uitgesproken, nodig ik hen samen met hun getuigen “Willy” (papa van Raphaëlla) en “René” (papa van Kristof) uit, om het huwelijk met mij te bevestigen in het huwelijksregister.
Lied : Joe Cocker – You are so beautiful
Voorbeden
Priester :
Bidden wij voor Raphaëlla en Kristof dat ze heel gelukkig mogen zijn in hun huwelijk, dat ze in hun liefde nog sterker naar elkaar toegroeien.
Laat ze elkaar aanvaarden zoals ze zijn,
elkaar telkens met nieuwe ogen zien om elke dag meer van elkaar te houden.
Laat ons bidden.
Allen :
Wij bidden U, verhoor ons heer
Koen Vandenhende :
Voor de ouders van Raphaëlla en Kristof
dat zij deze dag niet als een afscheid zien,
maar als een bekroning van hun werk, een echt feest van liefde.
Laat hen echt blij en gelukkig zijn als ze naar hun kinderen kijken
en zien dat zij het goed hebben bij elkaar.
Laat ons bidden.
Allen :
Wij bidden U, verhoor ons heer
Karel Vandenhende :
Voor de grootouders,
dat zij nog lang het nieuwe gezin kunnen zien groeien.
Voor de zussen, broers en vrienden.
Jullie zullen altijd welkom zijn bij Raphaëlla en Kristof, ook in moeilijke tijden.
Laat ons bidden.
Allen :
Wij bidden U, verhoor ons heer
Veerle Vandenhende :
Voor hen die deze mooie dag niet meer kunnen meemaken.
Zij gingen te vroeg van ons heen,
wij hadden te weinig tijd om al onze ervaringen te delen,
maar wij zullen hen in onze herinnering meedragen.
Laat ons bidden.
Allen :
Wij bidden U, verhoor ons heer
Priester:
GOD, wees deze gehuwden nabij in hun liefste wensen,
in hun diepste momenten, in alles wat zij samen dromen.
Dienst van de tafel
Offerlied : Paul Weller – You do something to meGebed van de gave
Priester :
Heer,
Laat Uw spijs en drank nooit ontbreken op de tafel van Raphaëlla en Kristof. Dat hun huis een gastvrij huis van vrede, goedheid en overvloed mag zijn. Leer hen mild en bedachtzaam zijn, en dankbaar het brood breken en de beker aanreiken, zoals Gij zelf hebt gedaan, zoals Gij blijft doen, alle dagen en voor alle mensen.
Door Christus onze Heer.
Dankgebed
Priester :
Wij zijn blij om samen het huwelijk van Raphaëlla en Kristof te vieren.
Wij zijn dankbaar dat zij elkaar hebben gevonden, leerden begrijpen en koesteren en vandaag bereid zijn goed voor elkaar te zorgen.
Wij zijn dankbaar voor hun ouders die zoveel liefde hebben gegeven.
Liefde, die Raphaëlla & Kristof toeliet zicht te ontwikkelen tot twee verantwoorde mensen die geleerd hebben hoe waardevol en helend een veilig nest is, en dat het soms een inspanning vraagt om dag na dag te kiezen voor wat je lief is.
Voor het leven, voor een goede gezondheid, voor vriendschap, voor dit alles en zoveel andere dingen, die wij niet onder woorden kunnen brengen, zijn wij dankbaar.
Eucharistisch gebed
Priester :
Goede vader,
Wij danken U voor Jezus, Uw zoon,
Die ons kwam leren wie Gij bent,
Zijn boodschap geeft zin aan ons leven,
In hem blijft gij ons nabij,
Door Hem groeien wij in liefde voor U,
En voor allen die met ons op weg zijn.
GOD, Onze Vader, wij vragen:
Zend over dit brood en deze wijn de kracht van uw geest.
Nu wij hier samen zijn om hem te gedenken,
Want op de avond voor zijn lijden,
Nam Hij onder de maaltijd het brood,
en sprak tot U het dankgebed.
Hij brak het brood en gaf het aan zijn leerlingen terwijl hij zei:
“Neem en eet hiervan, gij allen
want dit is mijn Lichaam dat voor U gegeven wordt”.
Zo nam hij ook de beker met wijn
En sprak opnieuw het dankgebed.
Hij gaf het aan zijn leerlingen en sprak:
“Neem deze beker en drink hier allen uit,
want dit is de beker van het nieuwe,
altijd durende verbond;
dit is mijn bloed dat voor U en alle mensen wordt gegoten tot vergeving van de zonden.
Blijf dit doen om mij te gedenken”.
Verkondigen wij het mysterie van het geloof.
Allen :
Heer Jezus, wij verkondigen Uw dood
En wij belijden tot Gij wederkeert, dat Gij verrezen zijt,
Priester :
Dankbaar gedenken wij dit samenzijn, het leven, de dood en de verrijzenis van Uw Zoon.
Zijn liefde voor U en voor alle mensen,
GOD, Onze Vader, aanvaard nu zijn offer dat wij U aanbieden,
Laat de geest van Jezus in ons wonen, en vervul ons met Uw liefde.
Sterk ons door de gaven van zijn lichaam en zijn bloed en maak nieuwe mensen van ons, dat wij op Jezus gelijken.
Gedenk in Uw goedheid ook diegenen die een bijzondere plaats innemen in ons hart en vergeet niet hen, die door de dood van ons zijn heengegaan.
Wij vragen om Uw barmhartigheid, erkennen Uw grootheid
En wij brengen U onze dank, door Jezus, Uw Zoon, onze Heer.
Allen :
Amen.
Priester :
Laten we nu samen een gebed zeggen tot GOD, Onze Vader, met de woorden die Jezus ons gegeven heeft.
Lied : REM – The one I love
Huwelijkszegen
Heer, zegen deze mensen die vanaf vandaag samen op tocht gaan, een tocht zonder einde.
Dat zij elkaar de vrijheid geven zichzelf te zijn, elkaar te blijven waarderen als evenwaardige partners, elkaar te blijven omhelzen.
Dat zij gedurende deze tocht hun dromen en idealen blijven nastreven, ook al zijn er struikelstenen.
Dat ze bij hun één zijn en thuis mogen bieden aan hun kinderen.
Dat zij gedurende hun levenstocht voortdurend proberen een nooit ophoudende aandacht te schenken aan elkaar en te strijden voor een zinvol bestaan voor iedere mens op deze wereld.
Dat zij kunnen blijven zeggen: ik hou van jou.
Vredeswens en Lam GODs
Priester :
Liefde kan alleen mensen op aarde durend binden.
Liefde alleen kan het geluk bevestigen.
Waar liefde heerst zal ook vrede heersen.
De Vrede van de Heer zij altijd met u.
Allen :
En met uw geest.
Priester :
Gelukkig zijn wij,
Die genodigd zijn aan de maaltijd van de Heer,
Zie het Lam GODs dat wegneemt de zonden van de wereld.
Allen :
Heer, ik ben niet waardig dat Gij tot mij komt,
Maar spreek en ik zal gezond worden.
Communielied : Vonda Shepard – I only want to be with you
SLOT
SlotgebedHeer, het huwelijk is niet iets van woorden, niet iets van een uur of een dag, maar een opdracht voor een heel mensenleven.
Laat de liefde van Raphaëlla en Kristof zichtbaar worden in duizend kleine dingen: een glimlach, een zoen, een goed woord, een bloem. Laat hen zoekend en hopend op weg gaan, blij en dankbaar om het kleine dat ze kunnen bieden, elk uur en elke dag.
Zending en zegen
Voor jullie Raphaëlla en Kristof,
Is het leven als man en vrouw begonnen.
Ga samen moedig op weg.
Moge het een heel lange en heel mooie weg zijn?
Daartoe zegene U.
De vader,
De zoon,
En de heilige geest,
Amen.
Slotlied : The Beatles – All you need is love
Dankwoord
Nu we aan het einde van deze viering zijn gekomen, wordt het de hoogste tijd om iedereen te bedanken.Onze ouders en grootouders voor hun liefde en vertrouwen.
Beiden papa’s, Willy en René die onze getuigen wilden zijn.
Guido, Daniel, Karel, Koen en Veerle voor het voorlezen van de teksten.
Katlyn, Liene omdat jullie zo’n lieve bruidskindjes waren.
Dank aan Pater Erik Stynen om ons in deze huwelijksviering voor te gaan.
En dankjewel omdat jullie erbij waren om samen met ons dit moment, waarnaar wij zolang hebben uitgekeken, te beleven en nog mooier te maken.
Raphaëlla & Kristof © 2008 Raphaella, gepubliceerd in Diversen (Mens en Samenleving) op 28-04-2008, laatst gewijzigd op 12-06-2008. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Raphaella is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...
Verwante artikelen
- Vakantie & goedkoop bellen uit het buitenland: Goedkoop bellen vanuit het buitenland zal niet eenvoudig zijn zonder extra maatregelen. Nu is een mobieltje er al lang niet meer om alleen maar te bellen, maar…
- Reisapotheek op Vakantie Tips & Medische Hulp in 5 talen: Als je op vakantie gaat is het goed om een reisapotheek met middelen en medicijnen mee te nemen voor EHBO, ongelukjes, ongemakken, pijn en ziekte. We…
- Leuke uitstapjes in Limburg: Limburg, gewoon in Nederland, maar toch een beetje buitenlands. De bourgondische sfeer, de heuvels, mooie uitzichten.... Hieronder leuke uitstapjes voor een dagje of weekend in L…
- Zuid-Frankrijk: Katharenland: In West-Europa ontstond tussen de 11e en de 13e eeuw een religieuze beweging die in ieder land anders genoemd werd. In Zuid-Frankrijk werden de aanhangers van deze stroming Kath…
- Tips: Stedentrip Kopenhagen: Met de trein naar Kopenhagen duurt ongeveer tien uur. Vanaf Hamburg gaat de trein rechtstreeks naar de hoofdstad van Denemarken. Bij Puttgarden gaat de trein op de boot en mag u…

Reageer op het artikel "Trouwen? Nuttige tips voor bruidsparen"

Door Inge Dupont op 16-08-2008
Hallo, wij zijn ook bezig met trouwvoorbereidingen en hebben dezelfde tekst als jullie voor de eerste lezing. Wij vinden wel geen auteur van deze tekst. Hebben jullie daar soms een idee van? Groetjes

