Diversen en Wao

UWV en U, zit u op één lijn?

UWV en U, zit u op één lijn?

U bent afgekeurd of bent ziek en heeft te maken met uw uitkeringsinstantie UWV. Voorheen kreeg u een WAO uitkering, die om bepaalde reden omgedoopt werd tot WIA. Wat voor voordeel heeft dit of juist nadeel. In ieder geval leer goed uw recht te beschermen en informeer naar uw recht, want eenmaal in de molen, dan bent u verder nog maar een nummer of trekpop. Lees maar mee en leer de tegenslagen, die mogelijk ook op u kunnen slaan te voorkomen of te vergemakkelijken.


Met een UWV uitkering betekend het niet dat u niets meer mag of kunt doen.


Wat kan er fout gaan:
  1. U kunt terecht komen in een dossier dat lijkt op een cirkel zonder eind.
  2. U kunt terecht goedgekeurd worden.
  3. U kunt terecht herkeurd worden.
  4. U kunt ten onrechte aan het werk gezet worden.


Voor de duidelijkheid. Dit artikel is geen aanval of een weerspiegeling van dagelijkse fouten bij het UWV, daarvoor dient u te kijken op sites van b.v. de SP die een WAO forum hebben. Deze informatie is alleeen om te helpen, om een weg te vinden door het doolhof dat, RECHT schijnt te heten als u eenmaal als UWV klant bent geregistreerd. Nogmaals niet iedereen hoeft deze punten ook daadwerkelijk te ervaren. Want zelfs bij het UWV zijn goede medewerkers, die wel het beste willen voor u.

De punten toegelicht;
1. U kunt terecht komen in een dossier dat lijkt op een cirkel zonder eind.
Regelmatig hoort men, dat er fouten worden gemaakt in de dossiers van mensen die zijn afgekeurd of gekeurd dienen te worden, omdat hun arbeidsgeschiktheid, want zo heet dat tegenwoordig, te kunnen bepalen. De term arbeidongeschikt is tegenwoordig niet meer mensvriendelijk en zal dan ook niet meer worden genoemd. Het probleem zit het hem in de vele wegen die men heeft moeten bewandelen, om rechtmatig ziek te zijn tegenwoordig. Je bent aan het werk en bent ziek geworden. Je kan niet langer de baan meer voldoen. Dus uiteindelijk zal de arbodienst na veel regels te hebben gevolgd, om u een passende werkplek bij de huidige werkgever aan te bieden een reeks van formulieren en dossiers hebben opgesteld. Na deze lange weg die ruim 24 maanden duurt, komt er een beknopt overzicht bij het UWV of andere uitkeringsinstantie, die u dan gaat keuren. Omdat er al zoveel dingen gebeurd zijn zal een deel van wat u meegemaakt heeft al zijn ingekort. Zo ontstaat naar uw mening al een verkeerd beeld van u. Nu het UWV er ook mee aan de gang gaat, krijt u te maken met een arbeidsdeskundige, een uitkeringsarts en nog een aantaal medewerkers die uw betalingen volgens de wet dienen te verrichten. Omdat het UWV veel werkt met diverse artsen en een groot verloop heeft van artsen, komt het dus voor dat u meer dan 10 mensen op uw dossier heeft gehad. 10 personen, die uw gegevens hebben gezien en beoordeeld. Vandaar dat uw dossier zo al snel dik en onoverzichtelijk lijkt te worden. Doordat er zoveel gegevens komen, dien en deze steeds weer opnieuw te worden gecorrigeerd en gecontroleerd. Dit is op zich perfect, maar dan te bedenken, dat bij elke controle er een samenvatting komt, zal leiden tot een verlies van gegevens. Juist die gegevens schijnen nog al een s van belang te zijn voor het verloop van uw "geval". Hierdoor zal er een cirkel komen waar u niet makkelijk uit komt.

TIP: Hou zelf veel bij, bewaar altijd alle gegevens en briefwisseling en data van afspraken met artsen en iedereen die maar met de afhandeling te maken heeft of krijgt van uw situatie, betreffende uw afkeuring. Vergeet zeker nooit de afspraken van uw specialisten en Arbodienst artsen. Officieel bent u voor bewijsvoering zelfs minimaal 5 jaar verplicht dit te bewaren. Doe dit zolang U ook maar met dit soort instanties te maken heeft al is het 25 jaar.

2. U kunt terecht goedgekeurd worden.
Terecht goedgekeurd worden is een term, die u snel zal tegenkomen. U bent namelijk terecht goedgekeurd als uw, arbeidsgeschiktheid u een redelijke kans geeft op een reguliere baan in de arbeidsmarkt. U hoeft natuurlijk niet daadwerkelijk ook een baan te vinden in de beroepen, die de arbeidsdeskundige in overleg met en arts, voor u geschikt acht. Het betekend wel, dat u dan een gedeeltelijke WIA uitkering gaat krijgen of een andere uitkering. Als je tegenwoordig gedeeltelijk arbeidsgeschikt wordt bevonden, kan dit leiden tot een volledig stopzetting van uw WAO uitkering. Voor de exacte uitleg kijk op de site van het UWV.

3. U kunt terecht herkeurd worden.
Herkeurd worden is normaal, echter heeft de regering hier ook bepaalde regels voor opgesteld, die dan ook te vinden zijn op de sites het UWV en de ministeries. Terecht herkeurd worden kan ook als er redelijke twijfel is over de oprechtheid van uw ziekteverloop of verzuim. Meestal is dit naar aanleiding van een controle of sanctie.

4. U kunt ten onrechte aan het werk gezet worden.
Het meest vervelende, dat regelmatig schijnt te gebeuren, is dat u aan het werk gezet wordt terwijl u echt ziek bent. Ik noem een voorbeeld. U heeft een ziekte die op bepaalde momenten niet voord e buitenwereld te zien zijn. Helaas zal de ziekte u van binnen veel leed veroorzaken. Denk aan vele psychische ziektes. Het gaat veelal om ziektes die niet aan te tonen zijn, doormiddel van de gangbare medische onderzoeken. U kunt ten alle tijden tegen elke keuring in beroep gaan of bezwaar aantekenen. U kunt zelfs via de rechter een besluit aanvechten. Hiervoor staat altijd bij uw beslissing op de laatste pagina de manier waarop u bezwaar kan maken tegen een beslissing. Mocht deze gegevens niet bij de beslissing zijn gevoegd, is uw beslissing niet compleet en kunt u zelfs hiertegen een klacht indienen, waardoor er een mogelijkheid is op een nieuwe beoordeling.


Tips;
  • Ga altijd met iemand naar een gesprek van herkeuringsarts of arbeidsdeskundige.
  • Vergeet nooit wijzigingen in persoonlijke omstandigheden direct schriftelijk door te geven.
  • Lees elke brief of beslissing die u ontvangt goed door en vraag desnoods hulp, als u iets niet begrijpt.
  • Zeg altijd eerlijk wat u weet of wenst.
  • Bij een keuringsarts of arbeidsdeskundige altijd duidelijk navragen wat deze bedoeld, zeker als u hem of haar niet begrijpt.
  • Vergeet nooit, dat u niet de enige bent en roep hulp in van lotgenoten
© 2008 - 2010 Jpvanasselt, gepubliceerd in Diversen (Mens en Samenleving) op 27-02-2008, laatst gewijzigd op 27-02-2008. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Jpvanasselt is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...

Gerelateerde links

Hulpmiddelen voor Fibromyalgie, UWV en u op 1 lijn?, Invloed van Fibromyalgie op uw en Pijn door Fibromyalgie.

Verwante artikelen

Bronnen en/of referenties

  • Enkele sites voor meer informatie:
  • http://www.waoplein.nl/
  • http://www.uwv.nl
  • http://www.fnv.nl
  • http://home.szw.nl/index.cfm

Reageer op het artikel "UWV en U, zit u op één lijn?"


Er zijn nog geen reacties geplaatst op dit artikel.